Idealny proszek do prania brudnej odzieży – czyli jaki?

niemieckie proszki do prania

Znalezienie dobrej jakości proszku do prania nie jest wcale łatwe. Powinien mieć przyjemny zapach, bardzo wysoką skuteczność piorącą, mieć właściwości pielęgnacyjne, dobrze się wypłukiwać i nie zapychać pralki. Pomimo rosnącej popularności płynów i kapsułek do prania, to proszek nadal jest najchętniej wybieranym detergentem. Jak więc wybrać dobrej jakości proszek? Na co zwrócić uwagę?

Składniki proszków do prania

Skład proszków do prania to czynnik, który jest decydujący w kwestii usuwania plam i zabrudzeń. Bardzo ważne jest również to, by zawarte w nich substancje były również przyjazne zarówno dla tkanin, jak i ludzkiej skóry. Bardzo często wysoka skuteczność prania, nie idzie w parze z bezpieczeństwem. W składzie znajdują się substancje o wysokim ryzyku wystąpienia alergii, podrażnień i zbyt agresywnie działające na tkaniny.

Składniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze proszku do prania:

  • Amfoteryczne środki powierzchniowo czynne – grupa najdelikatniejszych substancji, posiadających ładunek ujemny (aniony), dodatni (kationy) lub obojętny (niejonowe). Są przyjazne dla pH skóry i nie powodują podrażnień, dlatego polecane są alergikom. Sprawdzają się do usuwania tłustych plam, uporczywych zabrudzeń, dezynfekcji i zmiękczania tkanin.
  • Enzymy – składniki stosowane do aktywowania procesu czyszczenia i usuwania zabrudzeń. Wśród enzymów wyróżniamy: celulazy (chroniące kolor tkanin), lipazy (do usuwania tłuszczu), amylazy (do usuwania średnich zabrudzeń), proteazy (do usuwania zabrudzeń organicznych, jak krew, jajka, mocz, itd.) mannanazy (do usuwania bardzo trudnych zabrudzeń, wnikających w strukturę tkaniny, jak czekolada, smar, kosmetyki, it.).
  • Węglan sodu lub boraks – stosowany w celu zmiękczania wody i zwiększania efektywności działania środków piorących.
  • Nadwęglan sodu – naturalny środek do odplamiania i rozjaśniania. Stosowany również, jako wybielacz jasnych tkanin.
  • Płatki mydlane – dodatkowy środek czyszczący i pielęgnujący. Polecany do prania delikatnych tkanin lub dla alergików.

Niemieckie proszki – czy są skuteczne?

Niemieckie proszki do prania od lat są symbolem lepszej jakości i doskonałej skuteczności. Wynika to przede wszystkim ze składu detergentów, które zawierają większe stężenia substancji czyszczących. Ponadto pochodzące z Niemiec proszki odróżnia intensywność zapachu, wielkość granulek, większa wydajność i większy stopień pienistości.

Wybór detergentów niemieckich producentów to również oszczędność. Skoncentrowana struktura detergentów pozwala na wykonanie większej ilości prania. Ponadto wyższe stężenie substancji czyszczących umożliwia efektywne pranie ręczne lub też pranie w niskiej, czy też bardzo wysokiej temperaturze.

Niemieckie proszki z łatwością usuwają: zabrudzenia zaschnięte, tłuszcz i smar, zabrudzenia organiczne, plamy z kawy, herbaty lub wina, soki z owoców i warzyw. Wyprane tkaniny dodatkowo są wypielęgnowane, a ich włókna na długo zachowują swoją właściwą strukturę.

Szeroka oferta niemieckich proszków pozwala na wybór skutecznego detergentu na każdą kieszeń. W katalogu prócz standardowych środków piorących znalazły się również proszki łączące w sobie funkcję oczyszczania i wybielania, co doskonale sprawdzi się w przypadku jasnych tkanin. Zawarte w nich składniki są bezpieczne dla ludzkiej skóry i mogą być stosowane do prania ubrań alergików i dzieci. Co ważne, pozbawione są charakterystycznego dla wybielaczy zapachu chloru, otulając tkaniny przyjemnym i świeżym aromatem.

Niemieckie proszki, pomimo iż silnie wnikają w struktury tkanin, bardzo dobrze się wypłukują, nie pozostawiając na ich powierzchni białych śladów. Dodatkowo rozpulchniają włókna, nadając im puszystości i delikatności. Pomagają ponadto zachować intensywność koloru, dlatego doskonale nadają się również do prania czarnych ubrań.