Jak wygląda automatyzacja w Polsce?

automatyzacja produkcji

Rozwiązania cyfrowe są nie tylko teraźniejszością wielu firm w Polsce, ale także ich przyszłością. Automatyzacja procesów polega na odstąpieniu części działań komputerom czy maszynom.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet i wiele firm bardzo skutecznie z nich korzysta. Podaje się, że nawet 80% liderów firm na polskim rynku uznaje automatyzację za ważny element codziennego funkcjonowania firmy. Dlaczego ten sektor jest tak istotny i co czyni go atrakcyjnym?

Jakie są zalety automatyzacji?

Choć wydaje się to banalne, automatyzacja pozwala nam bardzo wiele zyskać. Jedną z podstawowych zalet jest czas. W dużych firmach zawsze jest coś do zrobienia, a czas pracowników jest na wagę złota. Dzięki automatyzacji możemy odciążyć pracowników w danej dziedzinie i przeznaczyć ich do wykonywania zadań, przy których automatyzacja się nie sprawdzi.

Tutaj pojawia się więc druga zaleta — zwiększenie wydajności pracowników. Zatrudniona osoba może zrobić więcej, kiedy część jej zadań przejmie maszyna.

Automatyzacja pozwala także na podwyższenie poziomu jakości usług oraz produktów, oferowanych przez firmę. W obecnych czasach coraz częściej okazuje się, że to właśnie jakość jest oceniana, dlatego ten punkt jest tak istotny. Co więcej, dzięki automatyzacji możemy pozwolić sobie na szybszą obsługę klienta, a jak wiadomo, to o jego zadowolenie trzeba zawalczyć.

Jakie procesy mogą zostać poddane automatyzacji?

Automatyzacja każdej firmy będzie przebiegała inaczej, gdyż każda firma ma inną specyfikę i inne wartości, na których będzie jej zależało. Jednak automatyzacji warto poddać procesy powtarzalne takie, które zajmują czas, są istotne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a mogą być bez problemu wykonane przez komputer bądź maszynę.

Możemy do nich zaliczyć na przykład wystawianie faktur, rozliczanie wydatków, przygotowywanie różnego rodzaju raportów, wysyłanie upomnień do klientów bądź ich weryfikacja w zewnętrznych bazach.

Automatyzacja procesów w Polsce

W naszym kraju automatyzacja jest stosunkowo nowym działaniem i wiele firm, szczególnie średnich i mniejszych dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju działaniami. Najczęściej firmy decydują się na automatyzację procesów związanych z finansami i to właśnie tutaj najwięcej pieniędzy jet inwestowanych w rozwój.

Przedsiębiorstwa rozwijają się coraz szybciej i zależy im na tym, by czas obsługi był jak najkrótszy, a rekrutacja nowych pracowników bywa czasochłonna, dlatego tyle firm decyduje się na automatyzację.

Większa wydajność pozwala na szybsze osiąganie celów, oszczędności finansowe oraz na wytworzenie przewagi nad konkurencją. To właśnie dlatego projekty automatyzacyjne są tak istotne i jest to powód, by wykorzystać je do osiągania takich celów jak:

  • wyeliminowanie powtarzalnych i żmudnych czynności, co pozwala na pozbycie się problemów zasobowych oraz braków kadrowych w danym przedsiębiorstwie;
  • określenie potencjału — niestety na polskim rynku brakuje rzetelnej wiedzy co do tego, jakie procesy warto automatyzować i które zautomatyzować najpierw;
  • tworzenie modeli automatyzacji w celu pokazania przewagi, jaką daje automatyzacja danej firmy.

automatyzacja

Dlaczego Polscy przedsiębiorcy boją się automatyzacji?

Niestety na naszym krajowym rynku wiele firm wciąż wzbrania się przed automatyzacją. Wynika ona bardzo często z niewiedzy. Przedsiębiorcy nawet nie wiedzą, ile z działań mogą odstąpić maszynom, a przez to tracą czas, który mogliby wykorzystać na rozwój innych sektorów firmy. Często też przedsiębiorcy obawiają się nowości, boją się, że nie poradzą sobie z obsługą programów lub po prostu nie chcą im wierzyć.

Innym problemem jest błędna analiza kosztów. Przedsiębiorcy bardzo często skupiają się na kosztach, jakie wiążą się z wprowadzeniem automatyzacji, zamiast rzetelnie i dokładnie przeanalizować zyski, jakie przyniesie tego rodzaju inwestycja.

Pozostając przy kwestii kosztów, inna z obaw jest także ta, dotycząca konieczności zatrudnienia nowego pracownika, który będzie obsługiwał programy czy maszyny. Jest to niesłuszna obawa, istnieje możliwość wyszkolenia pracownika niewielkim kosztem, gdyż tego rodzaju systemy są bardzo intuicyjne. Powstały po to, by wspomagać pracę, a nie ją utrudniać. Wszystkie zalety tego rozwiązania można sprawdzic na stronie diko.pl.

Automatyzacja nie musi być niczym strasznym i na szczęście, coraz więcej przedsiębiorców zaczyna się do niej przekonywać, co ostatecznie będzie korzystne nie tylko dla nich, ale także dla ich klientów.