Odpowiednie buty do pracy

buty-ochronne

Każdy, kto wykonuje pracę fizyczną wie, że wymaga ona nierzadko bardzo dużego wysiłku. Dobrze jest, jeśli w takich warunkach nasz strój i obuwie są więc odpowiednio dopasowane.

W innym przypadku w trakcie wykonywanych obowiązków może być nam zbyt zimno, za gorąco czy po prostu niewygodnie. Obolałe stopy po powrocie do domu, odciski i obtarcia też nie są zbyt przyjemne. Dzisiejsze rozwiązania w postaci butów roboczych, to niekiedy wymóg, a czasami udogodnienie którym po prostu możemy ułatwić sobie pracę. Naprawdę warto zainwestować w odpowiednią parę, która w sposób znaczący może wpłynąć na jakość wykonywanych przez nas obowiązków.

Ciężkie i niewygodne buty robocze to już przeszłość

Niektórzy wstrzymują się z zakupem obuwia roboczego, bo obawiają się, że będą to po prostu wyrzucone pieniądze. Pamiętają bowiem, że jeszcze nie tak dawno temu prowizoryczne obuwie robocze praktycznie niczym nie różniło się od zwykłych butów. Uważają zatem, że najlepiej będzie jeśli do pracy wezmą zwykłe, nierzadko używane wcześniej w innych celach adidasy czy kalosze. Nic bardziej mylnego. Oczywiście dużo problemów zdrowotnych, takich jak skrzypiące i obolałe kolana, to po prostu zła technika podnoszenia ciężkich rzeczy w pracy, jednak kolejną, równie ważną kwestią są też źle dobrane buty. Nieodpowiednio wyprofilowane, twarde i niewygodne stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

buty bhpDzisiejsze technologie, które używane są przy produkcji specjalistycznego obuwia roboczego są na tyle zaawansowane, że w wybranej przez nas parze butów możemy pracować nawet 10 godzin dziennie bez jakiejkolwiek szkody dla stóp. Ciężkie i niewygodne modele, to również przeszłość.

Dziś nawet sandały mogą zostać zaprojektowane tak, by mogły zostać określane mianem butów roboczych. Taki dodatek ma więc ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort pracy, zdrowie nóg oraz stóp. Co więcej, rodzaje butów roboczych są na tyle zróżnicowane, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Podział obuwia roboczego

Zwykłe obuwie robocze, które zapewnia komfort pracy i nie męczy naszych stóp, choć jest oczywiście zalecane w szpitalach czy restauracjach, nie stanowi jednak obowiązku. W sytuacjach, kiedy jednak wykonujemy obowiązki w trakcie których coś nam zagraża, posiadanie specjalistycznych butów może być wymogiem z góry narzuconym. Co zatem należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia ochronnego? Przede wszystkim trzeba ocenić zagrożenia z którymi na danym stanowisku przyjdzie nam się zmierzyć. Dopiero wtedy możemy podjąć decyzję. Wśród przykładowych wymienić można kolejno ryzyko:

– stłuczenia i zmiażdżenia stopy ciężkimi przedmiotami,
– wstrząsów i wibracji,
– przebicia lub przecięcia buta ostrymi krawędziami,
– nierównego podłoża,
– śliskości powierzchni,
– porażenia elektrycznego,
– działania substancji chemicznych,
– zbyt wysokiej temperatury lub
– innych zagrożeń.

buty bhp

Prawidłowe obuwie to gwarancja zdrowych stóp

Jak widać, prawidłowe obuwie robocze, to gwarancja przyjemniejszej pracy. Chodzenie staje się bardziej komfortowe, a nogi zdrowe. Co więcej, takie obuwie nie jest zbyt drogie, choć wszystko zależy oczywiście od firmy i wykonania. Jeśli jednak chcemy kupić porządne buty, to zajrzeć możemy na strony sklepów internetowych takich, jak na przykład BHP-Gabi.

Tam zdecydować możemy się na lekkie lub ciężkie buty ochronne, kalosze czy nawet sandały.  Do nich dobrać można także dodatki, jak ochronne skarpetki. Wszystko po to, aby pracownik miał zagwarantowaną należną mu ochronę podczas wykonywanych zadań. Połączenie różnych elementów stroju tylko ją wzmacnia.

Kiedy ciężkie i niewygodne buty robocze odeszły do przeszłości, a porządne i efektowne modele znaleźć możemy w Internecie, nie wychodząc nawet z domu – decyzję o zakupie konkretnej pary powinien podjąć każdy, kto pracuje w wymagających warunkach. Zagrożenie nieszczęśliwymi wypadkami istnieje przecież zawsze, a nie do końca komfortowe warunki pracy znacznie ją utrudniają.

Nie igrajmy więc z własnym zdrowiem i pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Wystarczy przecież włączyć komputer i odszukać w sieci specjalistycznego sklepu. W przypadku niejasności i pytań zawsze możemy wysłać maila z zapytaniem lub zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*